h
Home + Design / PaperCity Design Awards

2019 PaperCity Design Awards — And the Winners Are…

BY // 03.25.19

The annual Houston PaperCity Design Awards garnered almost 300 entries in 20 categories with 2,500 images of projects downloaded into digital libraries for our judges – designers Bunny Williams, Tom ScheererJamie Drake and Caleb Anderson of Drake /Anderson, and architect Lee Ledbetter.

The awards celebration on Monday night kicked off Texas Design Week Houston. The evening began with a cocktail celebration in the Post Oak Hotel followed by the Awards presentation in the Grand Ballroom, with master of ceremonies Hutton Wilkinson of Tony Duquette. Baccarat awards were presented to the winning designers and architects..

In the audience were Bunny Williams, (who speaks and signs her new book Tuesday morning at Design in Bloom); Jamie Drake, Caleb Anderson; Cabana Magazine founder Martina Mondadori Sartogo (who speaks and signs her book at Moxie Tuesday night) ; Flower magazine founder Margot Shaw and her team, as well as Jeff Dungan, P. Allen Smith and Ariella Chezar, who all will peak and sign books at Design in Bloom Tuesday morning.

Thank you to our PaperCity Design Awards Sponsors: Bosch, Thermador, Gaggenau, Back Row Home, The Shade Store, Baccarat, Martha Turner Sotheby’s International Realty Walter Bering Broker Associate, Construction Concepts, BeDesign and the Post Oak Hotel 

Watch for the October 2019  Design + Art issue of PaperCity magazine for publication of the winning projects. To purchase tickets for Texas Design Week, which runs through Friday, March 29, go to texasdesignweek.com.

Residential Interior Design Over 3,500 Square Feet

Firm: Wells Design Interiors

Lead Designers: Jerry Jeanmard

Runners-Up (Tie): Creative Tonic, Courtnay Elias Tartt, and Contour Interior Design, Nina Magon

Winning Entry: Residential Interior Design Over 3,500 Square Feet, Wells Design Interiors
Winning Entry: Residential Interior Design Over 3,500 Square Feet, Wells Design Interiors

Residential Interior Design Under 3,500 Square Feet

Firm: Marie Flanigan Interiors

Lead Designers: Marie Flanigan

Runner-Up: M James Design Group, Melinda James

Winning Entry: Residential Interior Design Under 3,500 Square Feet, Marie Flanigan Interiors
Winning Entry: Residential Interior Design Under 3,500 Square Feet, Marie Flanigan Interiors

Residential Architectural Design Over 3,500 Square Feet

Firm: Curtis & Windham Architects

Lead Architect: Bill Curtis

Runner-Up: StudioMET architects, Sophie Ni

Winning Entry: Residential Architectural Design Over 3,500 Square Feet, Curtis & Windham Architects
Winning Entry: Residential Architectural Design Over 3,500 Square Feet, Curtis & Windham Architects

Residential Architectural Design Under 3,500 Square Feet (TIE)

Project: The Simple House

Firm: Reid Architects

Lead Architect: Marshall Reid

Project: Arlington Pool House

Firm: Brett Zamore Design

Lead Architect: Brett Zamore

Runner-Up: M+A Architecture Studio, Mark Schatz

Winning Entry (Tie): Residential Architecture Under 3,500 Square Feet, Reid Architects
Winning Entry (Tie): Residential Architectural Under 3,500 Square Feet, Reid Architects
Winning Entry (Tie): Residential Architectural Design Under 3,500 Square Feet: Brett Zamore Design
Winning Entry (Tie): Residential Architectural Design Under 3,500 Square Feet, Brett Zamore Design

Singular Space – Bedroom

Firm: Creative Tonic

Lead Designers: Courtnay Tartt Elias

Runner-Up: William W. Stubbs & Associates, William W. Stubbs

Winning Entry: Singular Space - Bedroom, Creative Tonic
Winning Entry: Singular Space – Bedroom, Creative Tonic

Singular Space – Kitchen

Firm: Lucas/Eilers Design Associates

Lead Designers: Sandy Lucas, Linley Stroud

Runner-Up: Brett Zamore Design, Brett Zamore

Winning Entry: Singular Space - Kitchen, Lucas/Eilers Design Associates
Winning Entry: Singular Space – Kitchen, Lucas/Eilers Design Associates

Singular Space – Bath (Tie)

Project: Doliver Pool Bath

Firm: Lauren Haskett Fine Design

Lead Designer: Lauren Haskett

Project: Hedwig Master Bath

Firm: Contour Interior Design

Lead Designer: Nina Magon

Runner-Up: Creative Tonic, Courtnay Tartt Elias

Winning Entry (Tie): Singular Space - Bath, Lauren Haskett Fine Design
Winning Entry (Tie): Singular Space – Bath, Lauren Haskett Fine Design
Winning Entry (Tie): Singular Space - Bath, Contour Interior Design
Winning Entry (Tie): Singular Space – Bath, Contour Interior Design

Singular Space – Children’s Room

Firm: Marie Flanigan Interiors

Lead Designer: Marie Flanigan

Runner-Up: Habitat Roche, Laura Roach

Winning Entry: Singular Space - Children's Room, Marie Flanigan Interiors
Winning Entry: Singular Space – Children’s Room, Marie Flanigan Interiors

Singular Space – Dining or Entertaining

Firm: Creative Tonic

Lead Designer: Courtnay Tartt Elias

Runner-Up: Lucinda Loya Interiors, Lucinda Loya

Winning Entry: Singular Space - Dining or Entertaining, Creative Tonic
Winning Entry: Singular Space – Dining or Entertaining, Creative Tonic

Use of Small Space

Firm: Lauren Haskett Fine Design

Lead Designer: Lauren Haskett

Runner-Up: Cobalt Living Co., Jennifer Harbison

Winning Entry: Use of Small Space, Lauren Haskett Fine Design
Winning Entry: Use of Small Space, Lauren Haskett Fine Design

Hospitality Design – Hotel, Restaurant, Or Club

Project: Kimpton Aertson Hotel

Firm: Gensler

Lead Architectural Team: Nancy Nodler, Mark Talma, Amonia’ Thompson, Gail McCleese, Douglas Detiveaux

Runners-Up (3-way tie): Goodnight Charlie’s, Gin Design Group, Gin Braverman. La Lucha, Ford Fry. The Classic, Aaron Rambo Creative, Aaron Rambo

Winning Entry: Hospitality Design - Hotel, Restaurant or Club, Kimpton Aertson Hotel, Gensler
Winning Entry: Hospitality Design – Hotel, Restaurant or Club: Kimpton Aertson Hotel, Gensler

Retail Design – Art Gallery, Boutique, Showroom Space, Salon, or Spa

Project: Lemon Laine

Firm: Content Architecture

Lead Architect: Jesse Hager

Lead Designer: Kalen McNamara, Marcel Merwin

Runner-Up: Peace Love & Dogs, Lauren Haskett Fine Design, Lauren Haskett

Winning Entry: Retail Design - Art Gallery, Boutique, Showroom Space, Salon, or Spa, Lemon Laine, CONTENT Architecture
Winning Entry: Retail Design – Art Gallery, Boutique, Showroom Space, Salon, or Spa:  Lemon Laine, Content Architecture

Commercial Design – Office, Theater, Spiritual or Public Space

Project: Greater Houston Pediatric Dentistry

Firm: MC2 Architectural Studio

Lead Architect: Chung Nguyen

Runner-Up: Newfield Exploration Company, Abel Design Group, Merissa Maclaine

Winning Entry: Commercial Design – Office, Theater, Spiritual or Public Space, MC2 Architectural Studio
Winning Entry: Commercial Design – Office, Theater, Spiritual or Public Space, MC2 Architectural Studio for Greater Houston Pediatric Dentistry

Residential Historical Restoration / Preservation

Project: Shadow Lawn

Firm: Lucas/Eilers Design Associates

Lead Designers: Sandy Lucas, Linley Stroud

Runner-Up: Four Square Design Studio, Laura Michaelides

Winning Entry: Residential Historical Restoration / Preservation, Lucas/Eilers Design Associates
Winning Entry: Residential Historical Restoration / Preservation, Lucas/Eilers Design Associates

Commercial Historical Restoration/Preservation

Project: Gulf Coast Pavers

Firm: MaRS

Lead Designers: Erick Ragni, Kelie Mayfield

Runner-Up: Cypress Circle Cafe, Gin Design Group, Gin Braverman

Winning Entry: Commercial Historical Restoration / Preservation, Gulf Coast Pavers, MaRS
Winning Entry: Commercial Historical Restoration / Preservation, Gulf Coast Pavers, MaRS

Residential Landscape Design

Firm: Lanson B Jones & Co.

Lead Landscape Designer: Lanson Jones

Runner-Up: Cleveland’s Flowers & Gardens, Alison West

Winning Entry: Residential Landscape Design, Lanson B. Jones & Co.
Winning Entry: Residential Landscape Design, Lanson B. Jones & Co.

Best in Furniture Design

Project: Steel Ply One Sheet Desk

Firm: Buckhead Investment Partners

Lead Designers: Kevin Kirton

Runner-Up: Marble & Bronze Collection, Contour Interior Design, Nina Magon

Winning Entry: Best in Furniture Design, Steel Ply One Sheet Desk, Buckhead Investment Partners
Winning Entry: Best in Furniture Design, Steel Ply One Sheet Desk, Buckhead Investment Partners

Best in Product and Textile Design

Project: Various wallpaper

Firm: Olivia + Poppy

Lead Designer: Jamie Graney

Runners-Up (tie): Segreto Stone projects, Segreto Finishes, Leslie Sinclair. Linework Glass Collection for Skyline Design, Gensler

Winning Entry: Best in Product Design, Olivia + Poppy
Winning Entry: Best in Product Design, Olivia + Poppy wallpaper

Best in Textile Design

Project: In Itself rug

Firm: AER Textiles

Lead Designer: René Garza

Runner-Up: Retorra Rugs, Ryan Reitmeyer

Winning Entry: Best in Textile Design, AER Textiles
Winning Entry: Best in Textile Design, AER Textiles

The 2019 PaperCity Design Awards Judges

Part of the Special Series:

PaperCity - Texas Design Week

Madison Lily Rugs - Summer Rug Sale

Featured Properties

Swipe

Like PaperCity Dallas on Facebook

Beyond the magazine. Get more of Dallas’ top restaurant, real estate, society, fashion and art in your news feed.

X
X